Trnava – Provinciálny dom


Útulok sv. Jozefa

Sídlom Slovenskej provincie „Sedembolestnej Panny Márie“ je Trnava, kde na Halenárskej ulici č. 8 – 9 sa nachádza náš provinciálny dom.

Dom sa je sídlom Slovenskej provincie a formačným domom, kde sa nachádza noviciát. V rokoch 2000-2001 bola vybudovaná prístavba domu (Halenárska 9), v ktorej sa nachádza Kaplnka Najsvätejšej Eucharistie (posviacka – 3. júla 2004) a priestory pre konanie duchovných podujatí.

Z histórie:

V roku 1937 otvorili v novopostavenom kláštore na Halenárskej ulici „Útulok sv. Jozefa“, ktorý slúžil  do roku 1950 ako ubytovňa pre kňazov – profesorov Biskupského gymnázia v Trnave, pre úradníčky a študentky.

Počas komunistického režimu dom bol sídlom Vojenskej správy v Trnave.

Po roku 1994 kláštor obnovil svoj pôvodný účel a dnes slúži ako provinciálny a formačný dom. Postupne k pôvodnému kláštoru bolo nadstavené podkrovie – provincialát (1999) a prístavba – kaplnka Najsvätejšej Eucharistie a priestory pre duchovné akcie (2001-2003). V predchádzajúcich školských rokoch sestry vyučovali náboženskú výchovu na štátnych trnavských školách a na základnej škole v Dolnej Krupej.

V školskom roku 2019/20 sr. M. Petra Oravcová, FDC učí na Pedagogickej a sociálnej akadémii bl. Laury matematiku a sr. M Veronika Komadová, FDC vyučuje náboženskú výchovu na ZŠ K. Mahru v Trnave. Sr. Zuzana Kubíková, FDC pracuje ako zdravotná sestra v pľúcnej ambulancii v Poliklinike Družba. Sestry tiež navštevujú Zariadenie núdzového bývanie pre ženy – Jozefínum v Dolnej Krupej, organizujú duchovné obnovy pre dievčatá a ženy, pomáhajú v mestských farnostiach v Trnave. Vedú internát pre vysokoškoláčky – Ubytovacie zariadenie Marianum na Žarnovovej ulici 7 v Trnave (zodpovedná sr. M. Daniela Bezdedová, FDC). A starajú sa o staršie a choré spolusestry.

Menoslov sestier pôsobiacich v komunite:
 1. sr. M. Felicitas Vengliková, FDC (provinciálna predstavená)
 2. sr. M. Terezka Gužiaková, FDC
 3. sr. M. Leonila Dodoková, FDC
 4. sr. M. Majella Falatová, FDC
 5. sr. M. Anzelma Cibíková, FDC
 6. sr. M. Stanislava Košťálová, FDC
 7. sr. M. Daniela Bezdedová, FDC
 8. sr. Zuzana Kubíková, FDC
 9. sr. M. Veronika Komadová, FDC
 10. sr. M. Petra Oravcová, FDC
 11. kand. Lenka

Adresa komunity:

Halenárska 8
917 01 Trnava

telefón: 033 551 53 04

e-mail: trnava@marianky.sk