Trnava – Provinciálny dom


Útulok sv. Jozefa

Sídlom Slovenskej provincie „Sedembolestnej Panny Márie“ je Trnava, kde na Halenárskej ulici č. 8 – 9 sa nachádza náš provinciálny dom.

Dom sa je sídlom Slovenskej provincie a formačným domom, kde sa nachádza noviciát. V rokoch 2000-2001 bola vybudovaná prístavba domu (Halenárska 9), v ktorej sa nachádza Kaplnka Najsvätejšej Eucharistie (posviacka – 3. júla 2004) a priestory pre konanie duchovných podujatí.

Z histórie:

V roku 1937 otvorili v novopostavenom kláštore na Halenárskej ulici „Útulok sv. Jozefa“, ktorý slúžil  do roku 1950 ako ubytovňa pre kňazov – profesorov Biskupského gymnázia v Trnave, pre úradníčky a študentky.

Počas komunistického režimu dom bol sídlom Vojenskej správy v Trnave.

Po roku 1994 kláštor obnovil svoj pôvodný účel a dnes slúži ako provinciálny a formačný dom. V školskom roku 2016/17 jedna sestra učí na Pedagogickej a sociálnej akadémii bl. Laury matematiku (sr. M. Petra). Náboženskú výchovu na 2 štátnych ZŠ vyučujú sr. M. Faustína Zaťková, FDC a sr. M. Jana Pavla Lalíková, FDC. V predchádzajúcich školských rokoch sestry vyučovali náboženskú výchovu na štátnych trnavských školách a na základnej škole v Dolnej Krupej.

Sestry navštevujú Zariadenie núdzového bývanie pre ženy – Jozefínum v Dolnej Krupej, organizujú duchovné obnovy pre dievčatá a ženy, pomáhajú v mestských farnostiach v Trnave. Vedú internát pre vysokoškoláčky – Ubytovacie zariadenie Marianum na Žarnovovej ulici 7 v Trnave (zodpovedná sr. M. Daniela Bezdedová, FDC).

Menoslov sestier pôsobiacich v komunite:
 1. sr. M. Felicitas Vengliková, FDC
 2. sr. M. Terezka Gužiaková, FDC
 3. sr. M. Leonila Dodoková, FDC
 4. sr. M. Kazimíra Martinčová, FDC
 5. sr. M. Majella Falatová, FDC
 6. sr. M. Anzelma Cibíková, FDC
 7. sr. M. Stanislava Košťálová, FDC
 8. sr. M. Daniela Bezdedová, FDC
 9. sr. M. Faustína Zaťková, FDC
 10. sr. Zuzana Kubíková, FDC
 11. sr. M. Petra Oravcová, FDC
 12. sr. M. Jana Pavla Lalíková, FDC